Proje Teknik ve Mali Fizibilite

Proje Teknik ve Mali Fizibilite

Yatırım yapma planınız varsa yeni bir işletme açmak veya hali hazırda devam ettirdiğiniz işletmenizi geliştirmek doğru bir karar olabilir. İşletmelerde önemli olan ve birçok kişinin gözden kaçırdığı kârlı sürdürülebilirliği yakalamaktır. Fizibilite çalışmalarının önemi tam olarak burada devreye giriyor aslında.

Yatırım kararının verilmesinin ardından yapılacak ilk iş fizibilite çalışmalarına başlanmasıdır. Firmanın yapacağı yatırım ister tüm firmayı etkileyecek kadar büyük, ister basit düzeyde olsun her halükarda fizibilite çalışmaları yapılmalıdır.

Fizibilite çalışması, bir iş veya proje geliştirme sürecinde belirli varsayımlar yapılarak girişilecek yatırımın hayata geçirilmesi ve sonuçları ile ilgili tespit ve değerlendirmeleri içeren bir süreçtir. Fizibilite çalışmalarında teknoloji, finansman, pazarlana ve diğer varsayımlar oldukça önemlidir.

Fizibilite sürecini yürütecek kişinin tarafsız olması ve yatırım konusuna hâkim olması gerekmektedir. Taraflı yaklaşımlar fizibilite raporunu doğruluktan uzaklaştırarak süreci olumsuz etkileyebilecektir.

Fizibilite çalışması projenin temelinde önem arz etmekte, teknik ve mali açıdan yapılabilir olup olmadığını belirlemektedir. Projenin başarı potansiyeli fizibilite çalışmaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Yürütmek istediğiniz projelerde doğru fizibilite çalışmalarının yapılması yatırımınızı güven temelli inşa etmenize olanak tanıyacaktır.