Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarım, yaratıcılık, işlevsellik, ergonomi ve estetik beceriler dikkate alınarak inovatif ürünlerin tasarlanması çalışmasıdır. Tasarımlar; ihtiyaçların tespit edilmesi, tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ürün ortaya çıkarılması ya da var olan ürüne dair değişikliklerin sağlanmasıyla ortaya çıkar. Bu doğrultu da bugün, bir işletmenin kullanıcıların beğenisine ve ihtiyaçlarını dikkate alarak projelendirdiği tasarımlar rekabet gücünü ortaya koyar.

Bugün işletmelerin birçoğu tasarım becerilerini konuşturmakta aynı zamanda yaptıkları tasarımları bir rekabet aracı olarak kullanmaktadırlar. Üstelik estetik değeri yüksek, tüketicilerin gereksinimlerine ihtiyaç veren tasarımlar pazarda oldukça revaçta! Üstün emek ve yaratıcılık ile harmanlanarak ortaya çıkan tasarımlar yüksek müşteri memnuniyeti beraberinde getirdiği gibi marka imajı açısından da önem teşkil etmektedir.

En büyük gücünüzü tasarımlarınızdan elde ediyor ya da fikri emeklerinizin sonucu ortaya çıkan tasarımlarınızın kime ait olunduğunun artık bilinmesini mi istiyorsunuz?  İk10 Patent, estetik değeri yüksek, fark yaratan ve özgün tasarımlarınızın piyasaya sunulmasından tescil zamanına kadar geçen sürede ya da sunulduktan sonraki süreçlerde benzerlik teşkil eden taklitlerin önüne geçmek adına ulusal ve uluslararası arenada sizin için çalışır.

 

Tasarım Tescil Sürecinde Adım Adım Katkılarımız

Uygunluk Araştırması: Söz konusu tasarımınızın daha önce başkaları tarafından tescilli olup olmadığı dair ön araştırması tarafımızca yapılmasıdır.

Başvuru: Türk Patent Kurumu tarafından istenen evrakların tasarım sahibinden istenerek başvuruların yapılmasıdır.

İzleme: Türk Patent Enstitüsü tarafından Tasarımlar Bülten’inde açılan ilanlar bünyemizde taranarak benzer görülen tasarımların müvekkillerimize raporlar halinde iletilmesi sürecidir.

İtiraz: İzleme sonucunda elde edilen benzer tasarımların müvekkillerimizin talepleri doğrultusunda benzer tasarımlara itirazın tarafımızca yapılmasıdır.

Takip: Profesyonel uzmanlarımız tüm süreçleri titizlikle takip etmekte ve bu süre zarfında meydana gelen gelişmeleri tasarım sahibine bildirmektedir.

Yenileme: Tasarımlar 5 yılda bir ve beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi kaydıyla 25 yıla kadar uzatılabilir. Koruma süresi biten tasarımların yenilenme işlemleri ilgili uzmanlarımız tarafından yürütülmektedir.